Poslanci požadují zavedení jednotné nabíječky

Univerzální nabíječka pro všechna mobilní zařízení by podle poslanců usnadnila spotřebitelům život a také omezila elektronický odpad. Chtějí prosadit její rychlé zavedení.

Zavedení univerzální nabíječky
Kolik máte doma různých nabíječek?

Poslanci vyzývají Evropskou komisi, aby do července 2020 předložila návrh závazných pravidel pro zavedení univerzální nabíječky. Univerzální nabíječka by měla být schopná nabít chytré telefony, tablety, elektronické čtečky, inteligentní kamery i různou drobnou elektroniku a doplňky jako chytré hodinky a podobně.


„Komise musí prokázat iniciativu, aby si technologičtí giganti nediktovali normy. Očekáváme, že v příštích šesti měsících přijde s návrhem standardů na vytvoření univerzální nabíječky,“ apelovala předsedkyně výboru pro vnitřní trh, polská poslankyně za lidovce Róża Thun und Hohenstein která Evropské komisi předložila k tématu otázku k ústnímu zodpovězení.



Výhody a méně odpadu


Představte si, že byste nemuseli při zakoupení každého nového zařízení pořizovat i novou nabíječku. To by omezilo elektronický odpad a snížilo náklady. Krom toho poslanci od univerzální nabíječky očekávají lepší bezpečnost.


Studie z roku 2014 ukázala, že na základě dobrovolných opatření se snížil počet různých nabíječek pro chytré telefony z 30 v roce 2009 na dnešní zhruba tři nejrozšířenější typy.


Stále ale trvá praxe, kdy při nákupu nových zařízení spotřebitel automaticky kupuje i (přibalenou) nabíječku. Přitom je podle údajů Evropské komise elektronický odpad jedním z nejrychleji rostoucích typů odpadů v Evropě.

Podle odhadů tvoří celosvětový objem ročně vygenerovaného elektronického odpadu přibližně 50 milionů tun, což představuje přibližně 6 kilo odpadu na osobu. V Evropě tvořil objem elektronického odpadu v roce 2016 přibližně 12,3 milionu tun, tedy v průměru 16,6 kg odpadu na obyvatele.

Dobrovolný přístup Komise


Europoslanci vyzvali k vytvoření univerzální nabíječky již v roce 2014. Evropská komise dosud uplatňuje dobrovolný přístup, kterým podněcuje výrobce mobilních telefonů ke spolupráci. Podle vyjádření místopředsedy Komise Maroše Šefčoviče je dobrovolný přístup „nejlepším způsobem, jak dosáhnout úspěchů našich politik, aniž by to bránilo inovacím“.


Podnět vzešel od členů výboru pro vnitřní trh a byl diskutován na plénu ve Štrasburku 13. ledna 2020. Usnesení bylo přijato 30. ledna na plénu.

Souvislosti